تبلیغات
ERP سامانه تخصیص منابع سازمانی - آسیب شناسی شکست ERP در ایران
     
   
   
  منوي اصلي
لينکهاي سريع

 

آرشیو ماهانه
هفته چهارم دی 1388
هفته سوم دی 1388
هفته دوم دی 1388
هفته اول دی 1388
هفته چهارم آذر 1388

.:: لیست کامل آرشیو ماهانه ::.


        لينک دوستان

 

لوگوی دوستان


 

سایر 

تبلیغات
 


  آسیب شناسی شکست ERP در ایران

مرتبط با :

در حال حاضر بازار خرید و فروش نرم افزار با انواع محصولات متنوع روبه رو است. هر روز شاهد ورود یک نرم افزار به بازار این محصولات هستیم که هرکدام بسته به نوع طراحی خود کارایی خاص و مشتریان خاص خود را دارند.

 

یکی از نرم افزارهایی که در چند سال اخیر مورد استفاده مدیران سازمان ها و شرکت های بزرگ قرار گرفته نرم افزار ERP است. نرم افزاری که می تواند مدیریت کاملی بر منابع داشته باشد و قیمت تمام شده خدمات یا محصولات را به شکل باور نکردنی به حداقل برساند. گفتنی است این نرم افزار مانند سایر محصولات نرم افزاری در کشور ما نیز مورد استفاده قرار می گیرد با این تفاوت که این استفاده برعکس موفقیتی که برای شرکت های خارجی به همراه داشته کمک چندانی به بالا بردن سرعت کارایی شرکت های داخلی نکرده است.

بنابراین اظهارات کارشناسان عدم آگاهی مدیران شرکت ها از این نرم افزار، نبود مشاوران قوی، عدم امکان سرمایه گذاری کلان و... از اصلی ترین موانع رشد نرم افزار ERP در میان سازمان ها و شرکت های داخلی است... (بقیه در ادامه مطلب)

 

                            Http://iran-tejarat.com/news/cat18/news211164.html

 

ERP و کاربردهای آن

ارائه تعریفی جامع برای ERP مشکل است. صاحب نظران تعاریف مختلفی برای ERP ارائه داده اند که هر کدام جنبه های خاصی از این سیستم را مورد توجه قرار می دهد، اما در یک تعریف کلی می توان گفت، ERP یک سیستم جامع نرم افزاری است که هدف آن یکپارچگی و گسترش اطلاعات بین تمامی بخش های سازمان از جمله مالی، تولید، انبار، منابع انسانی، زنجیره عرضه و مدیریت مشتریان است. همچنین این سیستم نرم افزاری قدرت برنامه ریزی و پاسخگویی به موقع و سریع به مشتریان را نیز ممکن می سازد.

یکی از ویژگی های نرم افزاری ERP این است که به صورت آماده، از پیش طراحی شده و با توجه به ویژگی های مختلف هر سیستم در بازار موجود است و عرضه کنندگان مختلفی آن را در اختیار سازمان ها قرار می دهند. البته ERP عرضه شده توسط هر یک از آنها دارای ویژگی های خاص خود بوده و تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد که این تفاوت بیشتر ناشی از پیش زمینه شرکت های عرضه کننده ERP است. به عنوان مثال برخی از آنها پیش زمینه حسابداری و مالی خوبی دارند، برخی دارای زمینه تولیدی هستند و برخی دارای زمینه تخصصی تهیه سیستم های اطلاعاتی منابع انسانی، این تفاوت در زمینه ها از یک سو و از سوی دیگر توجه این عرضه کنندگان به صنایع خاص و نوع نگرش آنها به ERP، باعث تولید بسته های نرم افزاری ERP متفاوتی شده است. مثلا ERP عرضه شده توسط یک عرضه کننده مناسب صنعت خودرو است و دیگری برای دانشگاه ها و مراکز آموزشی مناسب است.

پیاده سازی ERP در سازمان ها یا شرکت های مختلف بستری یکپارچه برای تبادل سریع اطلاعات بین بخش و فرآیندهای مختلف فراهم می آورد. این یکپارچگی بیشتر از آنجا ناشی می شود که تمامی اطلاعات سیستم تنها در یک پایگاه داده ذخیره سازی شده و همانند سیستم های جزیره ای موجود در سازمان ها، اطلاعات در پایگاه های داده ای متفاوت با یکدیگر از جنبه های مختلف، ذخیره سازی نمی شود.

حسن کبیری، مدیر تحلیل و طراحی سیستم شرکت رای دانا، یکی از شرکت های تولیدکننده نرم افزار ERP در ایران در توضیح کارکردهای این نرم افزار می گوید: «سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی یا همان ERP، نوعی از سیستم های اطلاعاتی نرم افزاری هستند که به منظور مکانیزه کردن تمامی فرآیندها و فعالیت های سازمان ایجاد شده اند. این سیستم ها از اوایل دهه 90 میلادی در کشورهای پیشرفته توسعه یافت. مهمترین ویژگی های ERP یکپارچگی اطلاعات، فرآیند گرابودن و توجه به برنامه ریزی است.»

وی در خصوص مزایای استفاده این نرم افزار توسط سازمان ها نیز می گوید: «ERP مزایای بسیاری برای سازمان ها می تواند به همراه داشته باشد، به عنوان نمونه افزایش هماهنگی، سرعت بخشیدن به انجام کارها و فعالیت ها، کاهش خطاها و دوباره کاری ها، افزایش کیفیت اطلاعات و امکان تحلیل اطلاعات برخی از مزایای استفاده از این سیستم هستند.»

سازمان های ایرانی و استفاده از ERP

در حال حاضر تعداد سازمان هایی که به طور جدی درگیر خرید و پیاده سازی سیستم های ERP هستند، چندان زیاد نیست. تنها چند سازمان بزرگ و اصلی در کشور تصمیم به استفاده از این سیستم ها گرفته اند که در حال حاضر مشغول پیاده سازی این سیستم ها در سطح سازمان های خود هستند.

اکثر سازمان ها منتظر دیدن نتایج پیاده سازی این سیستم ها در سازمان های دیگر هستند و با وجود شروع فازهای مطالعاتی و مشاوره ای عملا در اجرای پروژه اصلی درگیر نشده اند. شاید موفقیت یا شکست هر یک از این پروژه ها بتواند تاثیر بسیار فراوانی را در بازار ERP کشور ایجاد کند.

سازمان های پیشرو نیز به علت فقدان مشاوران مجرب و نمایندگی تولیدکنندگان معتبر در ایران، هزینه های زیادی برای مقدمات راه اندازی این سیستم صرف کرده اند. در واقع هزینه هایی چون فرهنگ سازی، شناسایی محصولات و بررسی تطابق آنها با نیازهای خود و دیگر هزینه های غیر مرسوم، شروع واقعی پروژه ها را با تاخیر بسیاری همراه کرده است. همچنین در ادامه نیز با آگاهی یافتن دیگر مشتریان این سیستم ها از هزینه ها عملا اقبال نسبت به خرید و راه اندازی ERP کاهش می یابد.

در حال حاضر شرکت های بزرگی همچون sap،oracle،logo، 3iInfotech، q-link،اmincom و .... از اصلی ترین تولید کنندگان و صادرکنندگان نرم افزار ERP در جهان هستند. البته در زمینه تولید نرم افزارهای ERP در ایران شرکت های در حال انجام فعالیت هستند، فعالیتی که برخی کارشناسان معتقداند راه به جای نمی برد، چرا که طراحی و راه اندازی نرم افزاری های ERP نیازمند سرمایه گذاری در حد کلان است و کشور ایران توان ساخت ERP را به دلیل این که نتوانسته نرم افزارهای یکپارچه را تولید کند، ندارد.

اما در این خصوص شیرازی، مدیر تحلیل و طراحی سیستم شرکت های رای دانا می گوید: «نمی توان گفت که توان تولید این گونه سیستم های نرم افزاری در کشور وجود ندارد، باید قبول کنیم که صنعت آی تی در کشور صنعت نوپا و جوانی است و هنوز تا رسیدن به نقطه تعالی و جایگاه اصلی خود راه طولانی در پیش دارد، متاسفانه به علت عدم سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی در زمینه آی تی و مخصوصا سیستم های اطلاعاتی مکانیزه، روند رشد و توسعه ERP در کشور کند شده که در صورت رفع این مشکلات می توان امیدوار بود که این محصول در کشور قابل رقابت با محصولات خارجی باشد.»

در همین زمینه کازرونی، استاد دانشگاه و متخصص در این زمینه نیز می گوید: «هنوز در ایران به ERP واقعی نرسیده ایم، ولی تلاش های خوبی در حال انجام است که این تلاش ها تا زمانی که حمایت نشود به سختی به ثمر خواهد رسید. آنچه امروزه به نام ERP عرضه می شود واقعا ERP نیستند و ماهیت MIS دارند. بزرگ ترین خاصیت ERP برنامه ریزی منابع در سطح سازمانی است که در محصولات ایرانی هنوز دیده نشده است.»

پیشرفت لاک پشتی

اما صرف نظر از تولید این نرم افزار در داخل کشور آنچه که بیشتر از هر چیز نظر کارشناسان را به خود جلب می کند این است که با وجود استقبال فراوان شرکت ها برای راه اندازی این سیستم هنوز استفاده از نرم افزار ERP به طور گسترده در کشور پیاده نشده است. برخی تولیدکنندگان علت این امر را عدم آگاهی مدیران ارشد سازمان ها نسبت به ERP و سایر سیستم های پیشرفته مدیریت می داند که این امر باعث شده توجیه اقتصادی مناسبی برای هزینه ها و منافع آن وجود نداشته باشد.

کازرونی با تاکید این گفته ها می افزاید: «یکی از مهم ترین عوامل موفقیت ERP در یک سازمان، خواست و تعهد مدیریت در اجرای پروژه ERP است. البته این خواست از فشار رقابتی و نیاز به توسعه سیستماتیک برمی خیزد که در ایران این عوامل ضعیف و کم جان هستند.» وی در ادامه توضیح می دهد: «شرکت های دولتی در ایران نیازی به ERP و بهبود فرآیندها را معمولا حس نمی کنند. همچنین کوتاه بودن عمر مدیریتی یکی از دلایل عدم رجوع به این گونه پروژه ها است. شرکت های خصوصی نیز توان مالی کافی برای هزینه ERP را ندارند و شرکت های تامین کننده نرم افزاری هم عمدتا سیستم هایی با رویکرد MIS توسعه داده اند تا بتوانند محصولات خود را با قیمت های پایین به فروش برسانند.»

به گفته این کارشناس انگیزه پایین سازمان های دولتی در بهبود و توسعه به علت اتکا به درآمدهای نفتی، نبود فضای رقابتی واقعی، عدم حضور در بازارهای جهانی و درک ناکافی از توانمندی های فناوری اطلاعات از اصلی ترین چالش های عدم پیاده سازی صحیح سیستم ERP در ایران است.

یکی از سوالاتی که در خصوص استفاده سازمان ها از نرم افزار ERP مطرح می شود این است که آیا ERP تنها خرید و نصب و راه اندازی این سیستم است یا اینکه باید زیرساخت های سازمانی و تغییرات آن هم در سازمان ها پیاده شود. محمد یوسفیان، مدیرعامل شرکت نرم افزاری حساب و اندیشه و کارشناس ERP در این خصوص اظهار می دارد: «برای پیاده سازی ERP به عنوان یک راهکار و ابزار مدیریتی لازم است، سازمان نگاه و رفتار وظیفه گرای خود را به نگاه و رفتار فرآیندگرا تغییر دهد. این تغییر نیاز به مهندسی مجدد سازمان دارد که دشوارترین قسمت کار است و اگر سازمانی بدون توجه به این امر، ERP خریداری و فکر پیاده سازی موفق آن را داشته باشد بسیار دور از انتظار عمل کرده است.» وی در ادامه می افزاید: «در فرآیند پیاده سازی ERP در سازمان عوامل محیطی، مدیریتی، فرهنگی، اجتماعی، قوانین و مقررات کشوری و... بسیار تاثیرگذار است. در نتیجه باید در انتخاب ERP خارجی دقت و توجه کافی را داشت تا امکان بومی سازی آن انجام گیرد.»

به اعتقاد یوسفیان حضور یک مشاور قوی و خوب داخلی که مطالعه و بررسی روی فرآیندهای سازمان، نیازمندی های متناسب با انتخاب ERP را سرپرستی و هدایت کند، می تواند کمک موثری به سازمان در انتخاب مناسب خود باشد.

شرکت های ناموفق

شرکت های بزرگ ایرانی با آگاهی از وجود سیستم های ERP علاقه مند به استفاده از چنین سیستم هایی شدند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته خرید این نرم افزارها به سه طریق یعنی 1- خرید مستقیم از شرکت های معتبر و سازنده نرم افزار به نام مصرف در ایران، 2 - خرید با واسطه از شرکت های بزرگ معتبر، به نام یک کشور ثالث و استفاده غیرقانونی آن در ایران و سوم خرید از شرکت های کوچک و خرد.

در روش اول که بیشتر مورد استفاده شرکت ها و سازمان ها بزرگ (عموما دولتی) است، با قیمتی فوق العاده گران امکان خرید نسخه ای از نرم افزار وجود دارد که البته شامل محدودیت تحریم برای ایران نمی شود، اما در مقابل خرید آخرین تکنولوژی این شرکت برای ایران وجود ندارد. به عنوان مثال شرکت ایران خودرو یکی از ماژول های مالی نسخه R/3 را از شرکت SAP خریداری کرده است که این نسخه مربوط به سال 2000 و در واقع ارتقای دهه نسخه دهد 70 این شرکت بوده که به ایران خودرو فروخته شده است که این نسخه کاملا به دور از تکنولوژی های نوین و زیرساخت های جدید و مطرح دنیا است. (برای آگاهی از صحت این موضوع سعی در برقراری تماس با مسوولان شرکت ایران خودرو داشتیم اما به دلیل طی شدن مراحل طولانی اداری و مایل نبودن این شرکت به ارائه اطلاعات خصوصی شرکت! موفق به کسب اطلاعات دقیق نشدیم.)

یوسفیان در این خصوص اظهار می دارد: «در چند سال گذشته سازمان های بزرگی از جمله ایران خودرو و سایپا، ذوب آهن اصفهان، مس سرچشمه، وزارت نیرو و با هزینه های گزاف، ERPهای خارجی خریداری و مدعی پیاده سازی و استقرار آنها هستند و هزینه های زیادی نیز بابت پشتیبانی پرداخت کرده اند، ولی شایعات، حاکی از عدم موفقیت پیاده سازی طرح ها را دارد. همچنین سازمان ها نیز به طور رسمی اطلاعاتی از عملکرد مثبت یا منفی خود و تجربه به دست آمده را مطرح نکرده اند تا حداقل راه گشای آیندگان و سازمان های علاقه مند و متقاضی خرید ERP باشد.»

به اعتقاد این کارشناسان تا زمانی که اطلاع رسانی صحیحی از سوی وزارت ICT صورت نگیرد مشکلات استفاده از نرم افزار ERP حل نخواهد شد.

وی در ادامه در خصوص برطرف شدن مشکلات این حوزه می گوید: «به وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات که بر حمایت از تولید ERP داخلی تاکید داشت پیشنهاد می کنیم، برنامه اجرایی وعملی حمایت های مادی و معنوی خود را با همکاری و مشارکت کارشناسان، صاحب نظران و سازمان های دارای پتانسیل فن آوری اطلاعات و ارتباطات، مانند سازمان نظام صنفی رایانه ای که شرکت های مدعی تولید ERP داخلی نیز از اعضای این سازمان هستند تدوین و اجرا کنند. همچنین برای ارتقای دانش فنی با ارزیابی، آسیب شناسی و کنترل و نظارت روی ERPهای خریداری شده خارجی، تجارت به دست آمده را به شرکت های داخلی انتقال دهد و با اختصاص سهمی از بودجه خرید ERP خارجی به حمایت از ERP تولید داخلی به گسترش و رونق بازار داخلی کمک کند.»

بنابر گفته یوسفیان وزارت ICT با اطلاع رسانی صحیح می تواند شرکت ها را در خرید مناسب نرم افزارهای ERP کمک کنند و با حمایت شرکت های تولیدکننده نرم افزار ERP در داخل کشور امکان رشد این صنعت را در داخل فراهم آورد و در ادامه نیز امکان صادرات این محصولات را به کشورهای منطقه ای فراهم کند.

 

http://iran-tejarat.com/News/Cat18/News21164.htmlنوشته شده توسط Pouya Taher Akbari در سه شنبه 8 دی 1388

نظرات (

 

مطالب پیشین

» مقاله انگلیسی پیرامون ERP
» مقاله انگلیسی جدید در مورد ERP
» درک مفهوم رفتاری استفاده از سیستمهای ERP
» نقش مدیریت راهبردی در...
» مروری بر ادبیات مدیریت منابع سازمان
» متدولوژی پرشیا فاوا گسترش در راستای بكارگیری سیستمهای‌‌ERP
» برای اولین بار در کشور : پروژه ERP در صنعت برق پیاده سازی می شود
» آسیب شناسی شکست ERP در ایران
» معرفی 25 سایت معتبر تجارت الکترونیک
» ویژگی های ERP
» اهداف ERP
» یک سیستم کامل ERP چه بخش هایی را شامل میشود؟
» دیگر هزینه های پنهان ERP
» مقاله انگلیسی در مورد هزینه های مخفی ERP
» سخن نویسنده
» ERP چه چیزی را در كسب كار اصلاح می‌كند؟
» اصول ERP
» در مورد ERP
» ؟What is ERP مقاله انگلیسی
» سامانه تخصیص منابع سازمانی

» لیست کامل مطالب ارسالی


  درباره


با سلام خدمت بازدیدکنندگان عزیز در این وبلاگ تلاش شده تا erp هر چه بیشتر به شما عزیزان معرفی گردد.
مدیر وبلاگ: Pouya Taher Akbari


  لوگوی ما
  ERP سامانه تخصیص منابع سازمانی  - آسیب شناسی شکست ERP در ایران


  نظرسنجی
نظرتان در مورد قالب و محتوای وبلاگ چیست؟


  صفحات جانبی
» جزوه گرافیک کامپیوتری2 آزمایشی
» جزوه و مقاله...

  پیوند های روزانه

آریان وب

.:: لیست کامل پیوندهای روزانه ::.

.:: ارسال پیوند ::.


  آمار بازدید

نويسندگان :
» Pouya Taher Akbari

آمار بازديد :
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


 

صفحه اصلي |  پست الکترونيک |  اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه

 

Powered By Copyright © 2009 by it-erp | Hosted By Aryanhost.COM
Design By : www.aryanweb.com

منبع : تک بیست          www.t-a-k-2-0.sub.ir رفتن به بالای صفحه